HAŞERE İLAÇLAMA YÖNTEMLERİ

HAŞERE İLAÇLAMA YÖNTEMLERİ
 

Haşere sorunlarından kalıcı olarak kurtulabilmek için üç ana mücadele yöntemi kullanılmaktadır. Bunlar sırası ile Kimyasal Mücadele, Biyolojik Mücadele ve Fiziksel Mücadele yöntemleridir.

İçeriğinde bulunan zehirli kimyasal ilaçlarla zararlıları ve bunların yol açtığı hastalıkları yok etmek için uygulanan mücadele yöntemine kimyasal mücadele yani ilaçlama denir.

Öncelikli olarak her ilacın tüm haşere türlerine karşı etkili olmasının mümkün olmadığının bilinmesi gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki; Her haşere farklı bir vücut anatomisine sahiptir ve haşere üzerinde kullanılacak olan ilaç ve ekipmanlarda buna paralel olarak değişiklik göstermektedir.

Uygulama yapılacak alan için ilaçlama yöntemi belirlenirken dikkat edilmesi gereken temel unsurlara mutlaka dikkat edilmelidir. Aksi takdirde kesin kalıcı çözüme ulaşmak nerede ise imkansızdır.

Bu temel unsurları kısaca üç ana başlıkta inceleyebiliriz;

  • Alan üzerinde hangi tür haşereye karşı ilaçlama yapılacağı
  • Uygulama yapılacak alanın fiziki yapısı
  • Alan etrafında bulunan çevresel etkiler

Tüm bu ana unsurları dikkate aldıktan sonra ilaçlama yapılacak haşerenin yapısına ilaçlama yöntemlerini  Kokusuz ilaçlama- Kokulu İlaçlama, Jel İlaçlama, Larvasit Mücadele ve hacimsel mücadele ve kemirgen mücadele olarak ana başlıklar altında inceleyebiliriz.

 

Kokusuz İlaçlama
kokusuz ilaçlamaTemas etkili bir ilaçlama yöntemidir. Haşerelerin ilaca temas etmeleri sonucunda zehiri vücutlarına emerek sinir sistemlerinin çalışmasını durdurur ve ölümüne sebep olur. İlaçlama esnasında mekanınızdan ayrılmanıza kapsamlı bir ön hazırlık yapmanıza ihtiyaç yoktur.
Günlük yaşamımızda her hangi bir kısıntıya yol açmadığı için günümüzde en çok tercih edilen ilaçlama yöntemidir.

 

Kokulu İlaçlama
kokulu ilaçlama
Bu ilaçlama yöntemi haşerelerin çok yoğun olarak bulunduğu ortamlarda ve pire gibi yumurtalarını ortama gelişi güzel bırakan haşere gruplarında tercih edilen bir yöntemdir. İlaçlama esnasında alandaki oksijen yok edilerek haşerelerin bulunduğu ortamdan çıkması sağlanır ve ilaca temas eden haşerelerin ölümleri gerçekleşir.İlaçlama esnasında evinizi terk etmeniz ve üç ile dört saat aralığında alanın kapalı kalması gerekmektedir. İlaçlanan alana girmeden önce en az yarım saat hava akışının sağlanması gerekmektedir.

 

Jel ilaçlama
jel ilaclama
Bu ilaçlama yönteminde ilaçlama öncesinde ya da sonrasında hiçbir hazırlık yapılması gerek yoktur.İlaçlama esnasında alandan ayrılmanız ya da ya günlük yaşantınızda her hangi kısıtlama yapmanız gerekmez.Siz yemeğinizi yerken ya da çayınızı içerken dahi aynı anda ilaçlama yapılabilir.Hamam böceği ve kalorifer böceği mücadelesinde kullanılan bir yöntemdir.Uzun süre etkisini devam ettirir,  çevre ve insan sağlığı üzerinde hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.


Larvasit Mücadele
larvasit ilaçlamaGenel olarak uçan haşereler üzerinde kullanılan bir mücadele yöntemidir. Özellikle sivri sinek ve kara sineklerin üreme alanlarına larva ve yumurtalarını imha eden larvasit etkin maddeli ilaçlar bırakılarak yapılan bir mücadele yöntemidir. Larvasit mücadelede amaç üremeyi durdurmaktır. Bu yüzden uçkun mücadelesinde vazgeçilmez bir yöntemdir. Kanalizasyonlar, çöplükler, su birikintileri, kanalizasyonlar içerisinde, havaların ısınması ile birlikte düzenli olarak kullanılan bir yöntemdir.

 

Hacimsel Mücadele
Sivrisinek, karasinek türü haşerelerin yoğunluklarını ortadan kaldırmak için açık havada yapılan bir uygulama yöntemidir. Günün belirli saatlerinde yapılması gereken bu işlem termal fog (sıcak sisleme), ve ULV (soğuk sisleme) olarak iki farklı şekilde yapılmaktadır.

 


Etiket :ilaçlama yöntemleri,
İnter Pratik Tüm Hakları Saklıdır. 2013